ogranicznik przepływu wody

Określenie ogranicznik przepływu wody jest używany często zamiast słowa perlator. Jednak przyjęło się, że ograniczniki stosuje się głównie przy bateriach i wężach natryskowych w celu zredukowania ilości wypływającej wody nawet o 60%.

Jest kilka rodzajów ograniczników. Pierwszy i chyba najbardziej popularny to ogranicznik, który umieszcza się pomiędzy wylotem baterii a wężem prysznicowym. Składa się on z części właściwej czyli chromowanej złączki, która posiada z obu strony gwint 1/2". Praktycznie wszystkie baterie dostępne na rynku mają taki gwint więc nie ma obaw, że ogranicznik nie będzie pasował. Z jedenj strony ogranicznika (od strony baterii) jest gwint wewnętrzny. Nakręca się go na baterię w tym miejscu co wąż prysznicowy. Z drugiej strony ogranicznika przepływu jest gwint zewnętrzny. Dopiero tutaj nakręca się wąż prysznicowy. Jak widać montaż ogranicznika jest bardzo prosty i każdy sam może to zrobić.

W środku właściwej części ogranicznika znajduje się wkładka wykonana zazwyczaj z tworzywa. Wkładka posiada wypustki odpowiedniej wielkości, które mają za zadanie zredukować ilość przepływającej wody. Niektórzy producenci często dają w komplecie kilka wkładek aby klient sam mógł sobie dobrać wygodny dla niego przepływ. Najczęsciej są to przepływy 4 l/min, 6 l/min oraz 9 l /min

Innym rodzajem ograniczników są uszczelki które montuje się zamiast zwykłej uszczelki w wężu prysznicowym. Różnica jest taka, że mają zamknięty środek, wypełniony tworzywem z odpowiednimi otworami. Podobnie jak w przypadku ograniczników wody opisanych powyżej, rodzaj, wielkość i ilość otworów decydują o tym jaki ogranicznik ma przepływ. Jest to chyba najtańsze rozwiązanie dostępne na rynku jeśli chodzi o ograniczenie przepływu wody w prysznicu.