Perlator

perlator m24

perlator M24

perlator m22

perlator M22

perlator długi

perlator długi

perlator z przegubem

perlator z przegubem

perlator start stop

perlator typu "start/stop"

Perlator jest urządzeniem służącym do pozornego zwiększenia strumienia wypływającej wody z baterii poprzez jej napowietrzenie. To bardzo proste urządzenie może zredukować ilość wypływającej wody nawet o 50%. Tak więc zastosowanie perlatora w każdej baterii w naszym domu może przynieść bardzo duże oszczędności na rachunkach za wodę.

Perlatory nazywane są również aeratorami, sitkami czy też końcówkami do kranów. Zazwyczaj wszystkie te określenia oznaczają ten sam produkt.

Konstrukacja perlatora jest bardzo prosta. Skłąda się z zewnętrznego, chromowanego pierścienia w którym znajduje się wkład. Kiedyś stosowano wkłady składające się z małych, metalowych drucików splecionych ze sobą tworzących sitko. Obecnie najczęściej stosuje się wkłady z tworzywa ponieważ mają więcej zalet m.in. nie rdzewieją, rzadziej zarastają kamieniem i nie zatykają się tak często.

Zasada działania perlatora opiera się na prostej zasadzie rozpraszania wody. Strumień przepływającej wody przedostając się przez sitko ulega rozbiciu, przez co wypływająca woda zawiera w sobie więcej powietrza. Pozornie wypływa więcej wody.

Dobór perlatora. Najważniejszym parametrem, który należy sprawdzić przy zakupie perlatora jest rodzaj gwintu. Baterie umywalkowe mają zazwyczaj gwint wewnętrzny M24. Tak więc musimy kupić perlator z gwintem zewnętrznym M24 aby go wkręcić w baterię. I prawie wszystkie perlatory M24 dostępne na rynku mają gwint zewnętrzny.

Baterie kuchenne najczęściej posiadają gwint zewnętrzny M22 - odwrotnie niż umywalkowe. Tak więc aby nasz perlator pasował, musimy kupić taki, który ma gwint wewnętrzny M22 aby go nakręcić.

Do baterii wannowych stosuje się perlatory M28 z gwintem zewnętrznym jednak zanim założymy taki perlator warto się zastanowić czy ma to sens. Zazwyczaj zależy nam na tym, aby do wanny nalać wodę jak najszybciej. Nie potrzeba nam zatem rozpraszania wody ponieważ nie myjemy się pod bieżącą wodą a jedynie napełniamy wannę. Jeśli jednak wanna ma u nas również inne zastosowanie i woda będzie sie lała na bieżąco (bez zatykania wanny) warto zainwestować wtedy w perlator.

Trzeba jednak zaznaczyć, że obecnie jest bardzo dużo producentów baterii. Niektórzy z nim mają nietypowe końcówki wylotów i powyższe wymimary mogą nie pasować. Jednak takich nietypowych baterii nie ma dużo na rynku.

Inne rodzaje perlatorów

Oprócz standardowych perlatorów wymienionych powyżej jest jeszcze szereg innych:

  • perlatory przegubowe - mają w sobie wbudowaną swego rodzaju kulkę. Możemy dzięki temu obracać perlator w różne strony ustawiając kierunek strumienia wody w dowolnym kierunku
  • perlatory długie - między przyłączem a wylotem znajduje się krótki (kilka lub kilkanaście cm) wężyk. Stosuje się je zazwyczaj w bateriach kuchennych w celu łatwiejszego zmywania naczyń
  • perlatory prysznicowe - tzw. ograniczniki przepływu wody. Więcej na ich temat zapraszamy do oddzielnego działu na naszej stronie
  • perlatory bidetowe - mające zastosowanie w bateriach bidetowych
  • perlatory z wkładem silikonowym - ułatwiające łatwe oczyszczanie z osadzającego się kamienia
  • perlatory z przyciskiem "start/stop" - posiadają przycisk igiełkowy. Jeśli chcemy zamknąć dopływ wody nie musimy wyłączać baterii tylko ruchem ręki lekko uderzyć w przycisk i na chwilę zamknąć dopływ wody

Oprócz wyżej wymienionych zaczynają pojawiać się na rynku nietypowe rozwiązania np. perlatory które są wypełnione specjalnym złożem filtrującym wodę. Jednak nie wszystkie trafiają na nasz rynek.