Wkład do perlatora

Wkład do perlatora - jest to sam środek perlatora, bez chromowanej obręczy. Jest elementem wymiennym, który można wyciągać jeśli zajdzie taka potrzeba. Wkłady powinno się co jakiś czas czyścić oraz odkamieniać. Zwłaszcza jeśli mamy w domu wodę twardą, która jest przyczyną częstego zatykania się perlatorów.

Wkłady do perlatora można odkamieniać na różne sposoby. Najłatwiejszy z nich to wrzucić wkład do szklanki z octem i zostawić na kilka godzin. Ocet rozpuszcza kamień zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach. Można również użyć innych środków dostępnych na rynku.

W zależności od wykokonania, wkłady do perlatorów można podzielić na te wykonane z tworzywa oraz stalowego sitka. Tworzywowe są praktyczniejsze ponieważ są łatwiejsze w czyszczeniu, wytrzymalsze, rzadziej się zatykają oraz łatwiej usunąć z nich kamień. Dlatego w ostatnim czasie większość producentów oferuje jedynie wkłady z tworzywa.

Sitka oszczędzające wodę produkowane przez większość producentów wykonane są tak, aby pasowały zawórno do perlatorów umywalkowych M24 jak i M22. Różnica w ich średnicy jest tak mała, że można je bez problemu wsadzić w oba perlatory. Należy jednak pamiętać, że producentów na rynku jest bardzo dużo i mogą pojawić się od tego wyjątki.

Wkłady do perlatorów w zależności od ilości i wielkości "oczek" mogą meć różne przepływy. Najmniejsze zaczynają się już od 2 l/min a największe ponad 9 l/min. Te pierwsze mają zazwyczaj małe dziurki jedynie na obwodzie perlatora przez co strumień wypływającej wody jest niewielki. Powyżej 3 l/min są to już "oczka" na całej powierzchni perlatora.

To, jaki wybierzemy przepływ zależy od naszych potrzeb. W dużych pensjonatach, hotelach czy też budynkach użyteczności publicznej najlepiej stosować małe przepływy ponieważ każdego dnia zużywane są ogromne ilości wody. Poza tym, ludzie niestety często nie dbają o oszczędność wody jeśli nie są u siebie. W domach lepiej zastosować większe przepływy (powyżej 4 l/min).