Wskazówki jak oszczędzać wodę

Poniżej przedstawiamy kilka prostych trików w jaki sposób można oszczędzać wodę w domu. Pamiętajmy, że przy jednokrotym zastosowaniu któregoś z poniższych "trików" nie ma to większego znaczenia. Jednak jeśli będziemy stosować się do tego za każdym razem kiedy np. myjemy zęby i nasi domownicy również, na przestrzeni całego roku odczujemy to na naszych finansach.

Kubek

Podczas mycia zębów używaj kubka. Jeśli nie chcesz korzystać z kubka pamiętaj aby woda podczas szczotkowania zębów była zakręcona. Podobnie podczas mycia twarzy. 

Golenie

Mężczyźni: podczas golenia woda nie może się lać przez cały czas! Najlepiej zatkać korkiem umywalkę lub użyj misy.

Strumień wody

Codzienne mycie rąk czy każdy inny powód dla którego odkręcamy kran nie musi się odbywać przy maksymalnym odkręceniu kurków. Odkręć wodę delikatnie tak aby strumień nie był mocny.

Prysznic

Oszczędność wody będzie duża dla każdego kto przerzucił się z kąpieli w wannie na prysznic. Wanny mają 170-200 litrów wody podczas gdy pod prysznicem zużyjemy koło 15-20 litrów.

Wanna

Jeśli już kąpiemy się w wannie nie napełniajmy jej wodą po brzegi. Do umycia się wystarczy połowa lub nawet mniej.

Toaleta

Nie spłukujemy niepotrzebnie wody w toalecie np. przy wrzuceniu chusteczek, resztek z obiadu czy zabitych owadów. Korzystajmy z kosza na śmieci.

Spłuczka 3/6 l

Jeśli posiadamy w toalecie mechanizm spłukujący z dwoma przyciskami, w miarę możliwości spłukujmy mniejszym.

Cieknące baterie

Napraw wszystkie cieknące baterie i krany.

Zmywarka

Zmywarkę załączaj wtedy gdy masz już wystarczająco dużo naczyń a pralkę gdy będzie wypełniona brudnymi ciuchami.

Mycie naczyń

Podczas mycia naczyń w zlewozmywaku nie korzystaj z bieżącej wody. Wlej wodę do zlewozmywaka i zatkaj korkiem.

Woda zużyta

Wodę, która jest lekko zabrudzona (nie nada się do mycia lub picia) możesz wykorzystać do innych celów: podlewania, mycia auta, spłukiwania WC.

Baterie z mieszaczem

Ustawiając temperaturę wody, przykręć intensywność strumienia. Czasami odpowiednie ustawienie temperatury może potrwać (baterie bez mieszacza) - po co marnować w tym czasie wodę.

Żywność

Nie używaj bieżącej wody do rozmrażania mięsa i innych mrożonek. Zostaw produkty na noc w lodówce lub wrzuć do naczynia z wodą.

Ogród

Jeśli podlewamy ogród róbmy to rzadziej ale obficiej. Woda musi dotrzeć do korzeni. Jeśli za słabo podlejemy po prostu wyparuje. To bardzo ważne zwłaszcza przy podlewaniu trawników. Istotna jest pora podlewania. Najlepiej robić to wcześnie rano lub późnym wieczorem kiedy temperatura jest niższa niż w ciągu dnia. 

Urządzenia do oszczędzania wody

Stosuj odpowiednia urządzenia do oszczędzania wody: perlatory, worki WC itd.

Mycie na zewnątrz

Mycie samochodów, chodników, wjazdów powinno się odbywać za pomocą szczotki.